Drogi po kazimiersku

Kazimierz ma pasjonatów betonowania wąwozów – pomników przyrody, unikatowych głębocznic, które powinny raczej przyciągać turystów, nie zaś stanowić drogi do planowanych inwestycji, szczególnie gdy zapewniony jest alternatywny dojazd. Znajdą się też cierpiący na dendrofobię. Wreszcie znajdą się i tacy, którzy kochają gruz na drogach – także szlakach turystycznych. Ciekawe jest to, że powyższe pasje i fobie często dotykają tych samych osób…

Ostatnio (może nawet nie tak całkiem ostatnio), przybył nam nowy fragment drogi. Niby to droga powiatowa, ale znając podejście naszych władz gminnych, nie można wykluczyć, że w jakiś sposób w tym dziele partycypowaliśmy. W każdym razie chyba najładniejszy szlak w okolicach Kazimierza, ciągnący się od Mięćmierza do Podgórza, na 300-metrowym fragmencie został zniszczony. Doświadczenia ostatnich lat wskazują, że nawet asfalt nielegalnie wylany został „zwinięty”. Kto wie, może i tu coś takiego się zdarzy. A  jeśli nie, to może ten nieszczęsny gruz ktoś przysypie bardziej cywilizowanym materiałem.

Obok jest nieużytkowana działka, po której funkcjonuje alternatywna droga. Z niej korzystają i turyści, i mieszkańcy chcący podziwiać widoki na Wisłę, na Krowią Wyspę czy na Janowiec. Osób uprawiających pola można niestety policzyć na palcach jednej ręki, ale przecież dla traktorów tego nie zrobiono. A więc dla kogo? Odpowiedź nasuwa się sama po pokonaniu tych 300 metrów. Nowe ogrodzenie, przyłącze elektryczne mówią wszystko. Powiatowa inwestycja kończy się na bramie wjazdowej… Pewnie nowy budynek nie powstanie (choć kto wie, bo w planie mamy takiego kwiatka http://kazimierzdolny.e-mapa.net?userview=179). „Wozu Drzymały” wykluczyć jednak nie można, szkoda tylko, że tu nie o walkę o polskość chodzi.

Kazimierski Park Krajobrazowy dla niektórych nic już nie znaczy. Ale inwestycja ta zlokalizowana jest także w obszarze Natura 2000. Dla przyrody i krajobrazu nie ma to większego znaczenia. Pozostaje mieć nadzieję, że natura sobie i z tym dziełem poradzi, tak jak radziła sobie w wielu innych miejscach z przejawami ludzkiej głupoty.

KW

previous arrow
next arrow
Slider

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.