O nas

Kazimierz Dolny jest miastem wyjątkowym, zarówno pod względem kulturowym, jak i przyrodniczym. To jedyne takie miejsce na Ziemi, którego tożsamość wyznacza niezwykły krajobraz i ludzie którzy tu żyją. Dziś możemy zachwycać się duchem miejsca pozostawionym dla nas przez przodków. Jesteśmy zatem odpowiedzialni za zachowanie tego piękna dla przyszłych pokoleń. Nie jest łatwe życie w zabytkowym miasteczku, które w całości wpisano do rejestru zabytków, a także stanowi Pomnik Historii…. Ale jednak przy odrobinie dobrej woli, jest to możliwe.

Zdajemy sobie sprawę, że miasto musi się rozwijać, że jest wiele problemów społecznych które należy rozwiązać! Chcemy pisać o tych problemach, ale także i o rozwiązaniach.

Jeśli chciałbyś napisać o ważnych dla Ciebie sprawach, ważnych dla naszej gminy… napisz tekst i prześlij go nam, a my opublikujemy go na tej stronie. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcą pisać o Kazimierzu Dolnym i życiu w tym miejscu.

Zachęcamy także do komentowania postów w sposób konstruktywny, bez agresji. Tylko wspólna dyskusja może doprowadzić do znalezienia najlepszych rozwiązań dla opisywanych problemów.

A teraz kilka słów o nas, o tym kim jesteśmy i co robimy:

Romana Rupiewicz

Kazimierze Dolny zafascynował mnie, kiedy byłam jeszcze studentką. Od 1999 roku przyjeżdżałam u na plenery malarskie, a w Rynku przez co najmniej 10 lat rysowałam portrety, poznając miejscowych ludzi i rozwijając swoją pasję artystyczną. Ukończyła Historię Sztuki oraz Historię Literatury Wczesnochrześcijańskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW). W latach 2005-2006 mieszkałam w Janowcu, pracując tam na zamku. W 2011 roku obroniłam doktorat z historii sztuki na UKSW. Z tą uczelnią jestem związana do chwili obecnej. Wykładam sztukę średniowieczną oraz jej symbolikę w Instytucie Historii Sztuki UKSW. Od 2007 roku na stałe mieszkam w Kazimierzu Dolnym, wraz z moim mężem, Jarkiem Janowskim. Pasjonują mnie zagadnienia związane z rewitalizacją miasta, problemami społecznymi, mieszkalnictwem społecznym, zarządzaniem przestrzenią miejską, konserwacją zabytków i historią Kazimierza Dolnego

rromana@wp.pl

 

Krzysztof Wawer

Od urodzenia mieszkam w Kazimierzu. Ukończyłem ochronę środowiska na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Następnie kontynuowałem naukę na studiach podyplomowych w Krakowie w IOP PAN oraz na AGH. Moje zainteresowania i pasje zawsze związane były z przyrodą. Obecnie pracuję w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, a życie zawodowe dzielę między Lublinem i Janowem Lubelskim. To pozwala mi spojrzeć z dystansem na sprawy naszej gminy, która jest mi bardzo bliska. Z tego względu staram się angażować w różnego rodzaju inicjatywy społeczne. To właśnie ta działalność wypełnia moje życie pozazawodowe. Jedynie od czasu do czasu zostaje chwila na rower.

krzysztofwawer@interia.pl