Kazimierski Festiwal Organowy w sieci!

Na stronach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pojawiła się ostatnio lista zwycięzców wyłonionych w konkursie grantowym „kultura w sieci”. Jednym ze zwycięzców konkursu jest Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki. W konkursie wzięło udział ponad 6000 instytucji kultury z całego kraju, tym bardziej sukces jest duży! Na wydarzenie „Wirtualny kazimierski festiwal organowy 2020” kazimierska instytucja kultury uzyskała dofinansowanie wysokości aż 82000 zł! Projekt został przygotowany przez dyrektora KOKPiT, Mariusza Płoszaja-Mazurka wraz z zespołem pracowników. Dzięki tak ogromnemu wsparciu Ministerstwa, miasto będzie dotowało festiwal w niewielkim stopniu w stosunku do lat ubiegłych.

Kazimierski Festiwal Organowy bez wątpienia jest jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych miasteczka o światowym poziomie. Jego historia zaczyna się ok. 40 lat temu, już wówczas instrument przyciągał wirtuozów z Polski i świata, którzy pragnęli wydobyć dawne dźwięki i dawali koncerty. Letnie wieczory muzyczne w 2016 roku zostały sformalizowane i stały się rozpoznawalnym na świecie festiwalem muzyki organowej. Od początku współorganizatorem imprezy jest KOKPiT.

W tym roku festiwal miał być szczególny, bowiem przypada 400-lecie istnienia organów. Zarówno Parafia pw. św. Bartłomieja i Jana Chrzciciela jak i KOKPiT przygotowywały wydarzenie od co najmniej 3 lat. Ale kto mógł przewidzieć, że pandemia korona-wirusa sprawi, że wszystkie imprezy, w tym festiwal organowy, mogą zostać odwołane? Wydawałoby się, że czaka nas czarny scenariusz, czyli brak festiwalu…, ale tak się nie stało. Pojawił się pomysł o przeniesieniu koncertu do sieci, by każdy mógł być unoszony przez dźwięki wyjątkowego instrumentu muzycznego, wykonanego przez Szymona Liliusza 400 lat temu, co odkrył wybitny badacz kazimierskiej historii, Kazimierz Parfianowicz.

Dyrektor Mariusz Płoszaj-Mazurek rozpoczął starania o kolejną dotację, tym razem na transmisję każdego z koncertów w TVP3 Lublin. Będzie można zatem uczestniczyć w festiwalu w czasie rzeczywistym, oglądając i słuchając koncertu na YouTube, lub Facebooku. Na stronach internetowych KOKPiT będzie można oglądać koncerty w bardzo dobrej jakości telewizyjnej przez 6 miesięcy a nawet je zarchiwizować.

Wygrana w programie jest wielką promocją Kazimierza Dolnego i jego wspaniałych organów. Kilkutygodniowa praca nad przygotowaniem wniosku przyniosła znakomite rezultaty.

 

Wirtualny Kazimierski Festiwal Organowy 2020

Kierownictwo artystyczne: prof. Roman Perucki
Prowadzenie koncertów: Jan Popis
Miejsce: Kościół Farny, godz.19.00
Wstęp wolny

Program koncertów:

04.07.2020 Roman Perucki – organy; Maria Perucka – skrzypce; Łukasz Długosz – flet | 11.07.2020 Bjorn O. Wiede – organy | 18.07.2020 Julian Gembalski – organy | 25.07.2020 Arkadiusz Bialic – organy; Mirosław Pachowicz – fagot; Łukasz Perucki – skrzypce | 01.08.2020Matthias Bohlert – organy; Krzysztof Karpeta – wiolonczela | 08.08.2020 Marek Stefański – organy; Milena Sołtys  – sopran liryczny z koloraturą | 15.08.2020 Krzysztof Urbaniak – organy | 22.08.2020 Gabriele Giacomelli – organy

 

Romana Rupiewicz

 

One thought on “Kazimierski Festiwal Organowy w sieci!”

  1. Gratulacje dla Pana Dyrektora za efekty, poziom organizacyjny imprez oraz kształtowanie działalności i życia kulturalnego mieszkańców Kazimierza. Życzę dalszych sukcesów i wspierania działalności kulturalnej świetlic wiejskich.

Comments are closed.