Kapliczka w Wylągach będzie jak nowa

Kolejny zabytek za sprawą kazimierskiej Parafii, niebawem odzyska dawny blask. Figura w Wylągach, bo o niej mowa, powstała w 1907 roku z fundacji Wojciecha Kobiałki. W karcie zabytku czytamy: „Kapliczka o prostych formach architektonicznych. Wydłużona w pionie o przekroju kwadratu; trójpoziomowa o kondygnacjach rozdzielonych płytowymi gzymsami na fasetach. Naroża ścięte kanelowane. Poziom dolny widoczny częściowo, ze wszystkich stron pojedyncze głębokie konchowe nisze. Wydłużona część środkowa rozdzielona półwałkowym gzymsem. Od frontu głęboka wnęka sklepiona półkoliście zamknięta nowszą drewnianą ramą ze szklonym skrzydłem. Na ściankach bocznych od góry kotarowe festony, niżej wypukłe pola o wciętych narożach, na nich inskrypcje – od zachodu: 1907 FUNDATOR FIGURY WOICIECH KOBIAŁKA ZONO; od wschodu duże Oko Opatrzności, poniżej: BOŻE DAJ TEMU KTO ZAZDROŚCI. Na gzymsie wieńczącym cztery trójkątne ogzymsowanie”.

Na uwagę zasługuje także rzeźba św. Józefa z Dzieciątkiem wykonana w drewnie topolowym przez miejscowego, niestety bezimiennego snycerza. „Figura całopostaciowa wolnostojąca, opracowana ze wszystkich stron. Figura św. Józefa ustawiona na wprost w kontrapoście – lewa noga lekko ugięta. Korpus krótki wyraźnie odchylony na lewo, głowa okrągła mała na długiej szyi, twarz okrągła pomarszczona, o dużych oczach, okolona krótką brodą i wąsami, włosy faliste przyczesane. Ręce krótkie – na prawej Dzieciątko Jezus, lewa poziomo ugięta, dłoń trzymająca stopę Jezusa. Stopy nagie w sandałach sięgających połowy łydek. Suknia zielona długa odsłaniająca stopy, o głębokich twardo łamanych podłużnych fałdach – pomiędzy stopami szeroka fałda przedłużona do podstawy, wspierająca rzeźbę od przodu. Rękawy zawinięte, pod szyją fałdowany otok. Płaszcz czerwony spływający poprzez plecy z prawego ramienia, na wysokości lewego biodra niemal poziomo załamany przed biodrami Józefa unoszący się w powietrzu, bogato pofałdowany. Jezus dziecięcy, siedzący bokiem trzymający szatę Józefa na ramieniu. Tułów wyprostowany, głowa okrągła z długimi włosami. Półnagi z przepaską na biodrach”.

Cytowane materiały pochodzą z archiwum Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

KW

previous arrow
next arrow
Slider

2 thoughts on “Kapliczka w Wylągach będzie jak nowa

  1. „Na uwagę zasługuje także rzeźba św. Józefa z Dzieciątkiem wykonana w drewnie topolowym przez miejscowego, niestety bezimiennego snycarza. „”

    hmm. Snycarza ?. No dobra.

    Panie Januszu. Pan, jak Kolberger . I dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.