Będzie nowy statut Samorządu Mieszkańców Miasta Kazimierza Dolnego!

Od dawna już zwracałam uwagę na potrzebę przystąpienia do prac nad nowym statutem, ponieważ obecny nie spełnia żadnych standardów. Przede wszystkim wciąż nie jest sprecyzowane, kto może kandydować i głosować, a kto nie. Jak wiemy na obszar miasta wkraczają sołectwa, a z kolei osoby mieszkające w Męćmierzu, Okalu czy Jeziorszczyźnie w dowodach osobistych mają wpisane: Kazimierz Dolny. Bałagan jest niesamowity od dziesięcioleci, dlatego też kwestie administracyjne wymagają krok po kroku porządkowania.

Prawda też jest taka, że wg orzecznictwa Wojewody jednostki pomocnicze mogą na siebie zachodzić, bo w gruncie rzeczy chodzi o aktywizację społeczeństwa. Poprzedni burmistrz usiłował zabrać prawa do głosowania nad budżetem obywatelskim mieszkańcom Dołów i Gór, wprowadzając szalone rozporządzenia. Szczęśliwie SM odwołał się do Wojewody i sprawę wygraliśmy.

Poniżej zamieszczam odpowiedź burmistrza na moje pismo w sprawie konieczności podjęcia prac nad nowym statutem. Odpowiedź burmistrza jest pozytywna. Zatem nowe wybory odbędą się po uchwaleniu tak oczekiwanego statutu! Ponadto mamy środek lata i czas urlopów, co uniemożliwia wielu mieszkańcom aktywne uczestnictwo w wyborach.

Tym razem historia nieoczekiwanie zakończyła się pomyślnie, mimo że światła w tunelu nie było. Z prośbą o wsparcie idei zwracałam się zarówno do Radnych jak i pracowników Urzędu Miasta… niestety nikt słuchać nie chciał.

Chciałabym bardzo podziękować radnemu Ryszardowi Rybczyńskiemu, który jako jedyny Radny zareagowała na moją prośbę (maile w tej sprawie wysłałam do wszystkich, niestety bez odzewu). Z niektórymi Radnymi nawet próbowałam rozmawiać, ale w odpowiedzi na moje wołanie słyszałam, że statut to sprawy mało ważne, nieistotne, a w ogóle to są inne rzeczy, o wiele ważniejsze. Drodzy Radni, wszystko jest ważne! Aktywne społeczeństwo to dojrzałe społeczeństwo, to społeczny kapitał tego miasta!

Bardzo dziękuję również vice-burmistrzowi Dariuszowi Wróblowi, który poświęcił mi uwagę i wysłuchał moich argumentów, a także zapoznał się z tematem i obiecał pomóc! Mam nadzieję, że nowe wybory odbędą się w atmosferze pozbawionej napięć i chaosu.

Zatem już dziś serdecznie zapraszam – jako była przewodnicząca Samorządu Mieszkańców Miasta Kazimierza Dolnego – na zebranie podsumowujące kadencję 2015-2019. Ponadto, na prośbę burmistrza, zostaną omówione sprawy budżetu obywatelskiego. Zebranie odbędzie się 25 lipca o godz. 16.30 w KOKPiT.

Najprawdopodobniej zebranie wyborcze odbędzie się już jesienią, po uchwaleniu statutu. Zgodnie z prawem będzie zwolane przez burmistrza. Póki co czekamy na statut i konsultacje społeczne w tej kwestii.

 

Romana Rupiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.