Hołd dla mieszkańców Kazimierza ratujących Żydów

W trakcie II wojny światowej Ziemie Polskie były miejscem wielu tragedii i nieszczęść. Niemal każda Polska rodzina straciła kogoś bliskiego. Smutne wydarzenia nie ominęły także Kazimierza Dolnego. Poległych i zamordowanych upamiętniają liczne pomniki, mogiły i krzyże. Jednak dziwnym zrządzeniem losu wśród ogromu zła, zawsze znajdą się osoby pełne odwagi, które dla ratowania bliźniego potrafią zrobić wiele. Tak też było w przypadku rodziny Góreckich, która przez dwa lata niemieckiej okupacji, ukrywała w swoim gospodarstwie nieopodal Kazimierza, siedem osób narodowości żydowskiej z rodzin Buchbinderów oraz Szlingenbaumów. Za swój bohaterski czyn Wiktor i Anastazja wraz ze swymi córkami Leokadią i Zofią zostali odznaczeni medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Wspomnieć należy także Mieczysława Góreckiego, który jako kilkuletnie dziecko, także miał udział w tamtych wydarzeniach.

Teraz nadszedł czas na upamiętnienie rodziny Góreckich także w Kazimierzu. W ubiegłym roku, 16 grudnia, w trakcie uroczystej Mszy Św. transmitowanej przez Telewizję Polską, poświęcona została tablica upamiętniająca bohaterski czyn rodziny Góreckich. 28 maja 2019 roku Rada Miejska w Kazimierzu Dolnym, na wniosek Janusza Kowalskiego uczciła pośmiertnie Wiktora, Anastazję, Leokadię i Zofię Góreckich tytułem Honorowego Obywatela Miasta Kazimierza Dolnego.

Dzisiejszej niedzieli, w samo południe, w kazimierskiej Farze, po raz kolejny zgromadzili się wierni – mieszkańcy i przybyli goście – by uczcić pamięć rodziny Góreckich. Przed Mszą Świętą Burmistrz Kazimierza Dolnego Artur Pomianowski wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Mirosławem Opoką, przekazali na ręce Grzegorza i Władysławy – dzieci Wiktora i Anastazji – pośmiertne tytuły Honorowych Obywateli Miasta Kazimierza Dolnego.

Mszy Świętej przewodniczył Ksiądz Prałat Karol Serkis. W kazaniu, które miało wymiar zarówno teologiczny, jak i historyczny nawiązał do wydarzeń z wiosny 1942 roku, kiedy nastąpiła likwidacja kazimierskiego getta. Wspomniał Burmistrza Tadeusza Ulanowskiego, który usiłował pertraktować z niemieckim komisarzem Kazimierza, dzięki czemu za cenę funta złota udało się odroczyć wywózkę Żydów o tydzień. Niewielu skorzystało z możliwości ewakuacji, bo wtedy jeszcze mało kto zdawał sobie sprawę z zamiarów i bestialstwa niemieckiego okupanta. Wspominał także innych kazimierskich bohaterów, którzy udzielali pomocy Żydom – swoim sąsiadom, znajomym, bliskim. Kazanie Księdza Serkisa miało wymiar szczególny, bowiem było relacją kazimierzaka z urodzenia, świadka tamtych wydarzeń. Oprawa Mszy Świętej także była wyjątkowa, zapewniona przez uczestników 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Po Eucharystii nastąpiło zwieńczenie uroczystości. Na murze dawnego cmentarza, obok Kościoła Farnego, nastąpiło odsłonięcie tablicy poświęconej rodzinie Góreckich. Dwujęzyczna tablica (w języku polskim i angielskim) nawiązująca kształtem do kamiennych tablic, na których wyryto Dekalog, powstała staraniem mieszkańców jak i osób z zewnątrz. Będzie stanowiła materialne świadectwo o wydarzeniach z lat 1942 – 1944. Daje także odpór pojawiającym się insynuacjom jakoby kazimierzacy przyczynili się do Shoah.

Ostatnim punktem uroczystości było zapalenie zniczy na grobach Wiktora i Anastazji, Leokadii i Zofii – Honorowych Obywateli Miasta Kazimierza Dolnego a także Mieczysława Góreckiego.

KW

previous arrow
next arrow
Slider

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.