Smart, 5G i co jeszcze?

Czytając kolejne doniesienia na temat planów smart city w Kazimierzu pewne jest, że nikt do końca nie wie jakie korzyści nam przyniesie, a jakie straty. Póki co zysk jest pewny wyłącznie po stronie T-Mobile.

Niemal w każdym poście pojawiającym się na temat kazimierskich planów niemieckiego operatora, pojawia się kwestia 5G. Po podpisaniu, jeszcze za rządów Pana Pisuli, w czerwcu 2018 roku porozumienia o współpracy, na stronie internetowej operatora mogliśmy przeczytać: „Rozwój technologii i bliska perspektywa standardu 5G otworzyły przed operatorami zupełnie nowe możliwości. T‑Mobile stawia na przyszłościowe rozwiązania i będzie korzystał z nich również realizując pierwszy w Polsce kompleksowy projekt Smart City. Podpisane dzisiaj, przez Prezesa T‑Mobile Polska Andresa Maierhofera i Burmistrza Kazimierza Dolnego Andrzeja Pisulę porozumienie, jest pierwszym krokiem to zbudowania najbardziej zaawansowanego technologicznie miasta w Polsce”. W porozumieniu pojawiło się enigmatyczne stwierdzenie, że T-Mobile będzie miało zagwarantowane prawo testowania nowych rozwiązań nieprzewidzianych w projekcie – cokolwiek miałoby to oznaczać.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydał decyzje zezwalające na czasowe używanie urządzenia radiowego nadawczo-odbiorczego w służbie radiokomunikacyjnej ruchomej lądowej lub stałej, w celu przeprowadzenia badań, testów lub eksperymentów technologii 5G, w następujących lokalizacjach: ul. Juliusza Małachowskiego 17, ul. Lubelska 32/34, ul. Zamkowa 6. W grudniu w Dzienniku Wschodnim pisano o planach rozpoczęcia testów. Nasze władze wprost mówiły o nadziejach związanych z tą technologią. Na styczniowej sesji zastępca burmistrza rozpływał się nad korzyściami, jakie przyniesie nam smart city (swoją drogą od strony strategii negocjacji to nie najlepsze posunięcie).

Nikt nie dementował obecności technologii 5G w Kazimierzu, choć jak słusznie zauważył zastępca burmistrza, to nie gmina decyduje o obecności 5G, a Minister Cyfryzacji (właściwie Urząd Komunikacji Elektronicznej). Wydaje mi się jednak, że bez zgody właściciela nieruchomości raczej nikt nie dostanie prawa do instalacji stosownego nadajnika, a jak mniemam ul. Lubelska 32/34 to nasza przychodnia zdrowia.

Zebranie mieszkańców miało miejsce 15 lutego 2019 roku. Na nim blisko 40 osób wypowiedziało się kategorycznie przeciw 5G w Kazimierzu. Już 22 lutego T-Mobile wystosowało oświadczenie, w którym stwierdza, że 5G w Kazimierzu nie będzie, mimo przyznania częstotliwości testowych. Oczywiście są tacy, co sądzą, że od samego początku nie było planów 5G. Myślę jednak, że jest inaczej. Po prostu niektórym bardzo zależy by móc się „sprzedać” w naszym miasteczku.

Całe to zamieszanie dowodzi jednego. Głos sprzeciwu płynący z wielu gardeł może zdziałać wiele. T-Mobile się wycofało ze swych pomysłów podobnie jak uprzednio nasze władze z chęci utwardzenia Korzeniowego Dołu, wycięcia tego czy tamtego drzewa czy likwidacji szkół wiejskich.

KW

2 thoughts on “Smart, 5G i co jeszcze?

  1. Kiedy i kto zajmie się tym aby na drodze wojewódzkiej po której jeżdżą karetki pogotowia nie było na Włostowicach takich utrudnień…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.